Historia pączka – czy Twój maluch zna jego tradycję?

historia-paczka-czy-twoj-maluch-zna-jego-tradycje

Korzystając z okazji, że dziś Tłusty Czwartek warto opowiedzieć dziecku historię pączka i choć jednego spróbować. To bardzo wyjątkowe ciastko! Dla maluchów to czas pełen radości z możliwości objadania się smakołykami, w tym obowiązkowo pączkami i faworkami. Spraw dziecku jeszcze większą radość - przygotowując razem pyszne domowe pączki. 

Tradycja pączka

Dzieci lubią barwne opowieści... Warto zacząć od tego, że dawno temu... już w starożytnym Rzymie świętowało się w taki sposób ostatnie dni kończącej się zimy i nadchodzącą wiosnę. Był to, tak jak teraz, czas zabawy, tańców, picia i jedzenia smakowitych potraw. W Polsce tradycja smażenia pączków narodziła się w XIX wieku. Jednak już wcześniej, w ostatnim tygodniu karnawału, pojawiały się inne smakołyki smażone na tłuszczu, takie jak racuchy czy pampuchy.

Pierwsze pączki

Pierwsze pączki wcale nie przypominały dzisiejszych apetycznych słodkości - były wypiekane z innego rodzaju ciasta (twardszego) i nadziewanego słoniną. Wokół tradycji jedzenia pączków w tłusty czwartek, narosło wiele innych zwyczajów, w tym przesąd, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje przynajmniej jednego pączka, to nie będzie się mu wiodło. Poza tym, dawniej, przygotowując pączki, niektóre nadziewało się migdałem lub orzechem. Wierzono, że kto na taki trafi, będzie miał w życiu szczęście.


Wspólne gotowanie

To prawda, że przygotowanie na Tłusty Czwartek tradycyjnych słodyczy jest bardzo pracochłonne i czasochłonne, tym bardziej jeśli uczestniczy w tym dziecko. Jednak wspólne gotowanie może przynieść Wam wiele radości. Na pewno Twój maluch będzie zachwycony, jeśli dasz mu kawałek ciasta, z którego będzie mógł coś ulepić, a potem zjeść swoje dzieło. Jednocześnie musisz pamiętać, że część ciasta, które dasz dziecku, z góry trzeba będzie przeznaczyć na straty.

W Tłusty Czwartek można także przygotować inne smakołyki. W końcu nie pączki czynią to święto, ale wspólne cieszenie się pysznościami. Często w domach szykuje się wtedy: racuchy drożdżowe z malinami lub dżemem malinowym, bułeczki cynamonowe, placuszki z żurawiną i rodzynkami. 

    Wspólne gotowanie i pieczenie z dzieckiem to najlepsza zabawa!

    Jeśli nie macie na to czasu to razem z maluchem wybierzcie pączki z pobliskiej cukierni, która ma na ten czas przygotowane same smakołyki: https://chrzcinyikomunie.pl/us...